Wizytówki Białystok

Projekty oraz druk wizytówek
Aktualności

Foliowanie wizytówek – metody uszlachetniania druku

21 marca, 2017

Foliowane wizytówki są dużo wytrzymalsze i ciekawsze wizualnie niż wizytówki standardowe.

Jedną z metod uszlachetniania druku jest tzw. foliowanie, czyli użycie folii do zabezpieczenia powierzchni papieru metodą laminowania. Folia może być nakładana zarówno na dwie strony arkusza papieru, jak również tylko jednostronnie. Folia jest przezroczysta i przy użyciu kleju przywiera do powierzchni papieru. Foliowanie może być wykonywane przy użyciu trzech metod: na mokro i ciekłego kleju, na gorąco, gdy klej znajduje się na folii w postaci stałej, oraz w technice mieszanej – na mokro z użyciem kleju ciekłego podgrzanego do określonej temperatury.

Folia nie musi rzucać się w oczy

Folia nie musi być widoczna na pierwszy rzut oka, do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje folii: błyszczącą, matową oraz tzw. soft touch, przypominającą swą fakturą nieco aksamit. Stosując folię matową, która jest najmniej widoczna uzyskujemy zarówno zabezpieczenie jak też nie zmieniamy zbytnio wyglądu produktu, nie każdemu przecież odpowiada błysk folii. Ta akurat jest pozbawiona odbić światła od powierzchni.

Przeczytaj również o innych metodach uszlachetniania druku – Techniki uszlachetniania druku

Wizytówki foliowane: folia mat - Drukarnia Białystok

Foliowane wizytówki – wytrzymałe i okazałe wizualnie

Foliowanie ma na celu zabezpieczenie papieru przed czynnikami chemicznymi jak woda i tłuszcz oraz oddziaływaniem na czynniki fizyczne jak ścieranie, zadrapania, rozrywanie, rozciąganie oraz w stopniu ograniczonym na zgniatanie. Drugim bardziej estetycznym celem foliowania wizytówek jest nadanie walorów wizualnych poprzez podkreślenie kolorystyki oraz nadanie określonego odbioru w dotyku. Folie używane do uszlachetniania druku występują w kilku wariantach i wyróżnia się głównie folie: matowe i błyszczące. Wśród folii matowych wyróżnić można też zwykły mat, soft touch o aksamitnej powłoce.

Zapoznaj się także z artykułami na stronach:
Wizytówki – projekt oraz druk w Białymstoku
Wizytówki Białystok – od projektu po druk